Gimnazjum nr 7 w Rybniku

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Email Drukuj PDF

Działalność patriotyczna
Patriotyzm to umiłowanie swojego kraju i narodu. Nie ma jednak miłości do ojczyzny bez miłości do małej ojczyzny – swojego regionu. Dbajmy więc o to, by serca młodego pokolenia były na tyle otwarte, by zmieścił się w nich Rybnik, Śląsk i Polska!

„Na granicy. Rzecz o czasach, ludziach, miejscach” wystawa przygotowana przez Dom Współpracy Polsko – Niemieckiej w Gliwicach

We współczesnej Europie granica to pojęcie, które coraz mniej kojarzy się ze szlabanami, kontrolami, cłem pobieranym za przewóz towarów  czy utrudnieniami w jej przekraczaniu. Nie zawsze jednak tak było. Uczniowie naszego gimnazjum, nauczyciele, rodzice   i osoby chętne miały okazję przekroczyć symboliczną granicę polsko-niemiecką z 1922 roku – na szczęście teraz obyło się bez kart cyrkulacyjnych (dokument umożliwiający przekraczanie granicy).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Granica, która dzieli podwórko?- Nie to niemożliwe! – a jednak!
Rodzina podzielona granicą, zakład pracy za granicą – to codzienność Ślązaków w okresie międzywojennym.
Nielegalne przewożenie towarów (czytajcie szmuglowanie)- a jakże w życiu trzeba było sobie radzić- to nic, że groziły wysokie kary!
- to nie jedyne myśli, które „chodziły po głowie” gimnazjalistom w czasie zwiedzania wystawy, bo jakże to poukładać sobie w głowie, że na naszym Śląsku żyli ci, którzy opowiedzieli się w plebiscycie za Niemcami i ci, którzy walczyli o przynależność tych ziem,  w trzech powstaniach, do Polski a także tacy, którzy czuli się tylko Ślązakami? Codzienność zmusiła ich jednak do zaakceptowania takiego stanu rzeczy i poszukania najlepszych rozwiązań.

Gdzie ten nasz Rybnik? To pytanie mobilizowało uczniów do odczytywania mapy, na której  grubą, czerwoną linią zaznaczono polsko-niemiecką granicę z 1922 roku.

Akademia z okazji 70-tej rocznicy zakończenia II wojny światowej

1 września 2014 roku obchodziliśmy 75 rocznicę rozpoczęcia II wojny światowej. 8 maja 2015 roku obchodziliśmy 70 rocznicę zakończenia tego konfliktu. Dla naszych uczniów te dwie ważne daty wyznaczyły ramy czasowe projektu „Między rokiem 1939 a 1945”.

akademia

akademia

W czasie akademii przygotowanej w rocznicę zakończenia II wojny światowej gimnazjaliści mieli okazję zapoznać się z najważniejszymi wydarzeniami lat 1939-45.  Ważną rolę spełniły archiwalne filmy oraz pieśni wraz z filmowymi obrazami. Jeżeli nie mieliście okazji, posłuchajcie piosenki „Katyńskie łzy” zespołu Horytnica albo utworów szwedzkiej grupy Sabaton, która w swoim repertuarze utrwaliła ważne historyczne wydarzenia np. powstanie warszawskie.

akademia

We wspólne świętowanie zakończenia wojny włączyli się dyrektorzy sąsiednich szkół, przedszkola  i proboszcz z Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz radni.

Poprawiony: piątek, 12 czerwca 2015 09:33