Początki Gimnazjum nr 7 w Rybniku - Boguszowicach sięgają roku 1988, kiedy to rozpoczęto budowę przyszłej placówki oświatowej. Pod zabudowę przeznaczono teren o powierzchni ponad 3 hektarów, powierzchnię budynku szkolnego zaprojektowano na 4500 metrów kwadratowych.
Po wielu burzliwych latach, 1 września 1997 r. nastąpiło uroczyste otwarcie szkoły, która otrzymała numer 36.
Pierwszym dyrektorem był mgr Artur Mielczarek.
Naukę wówczas rozpoczęło 700 uczniów w 25 oddziałach, a Grono Pedagogiczne liczyło 40 nauczycieli.
Minęły dwa lata i nastąpił przełomowy rok szkolny 1999/2000 - rok zmian oświatowych. Wejście w życie nowej reformy oświaty dało początek Gimnazjum nr 7, które współistniało w jednym budynku razem ze Szkołą Podstawową nr 36.
Gromada nowego gimnazjum liczyła sobie 222 uczniów, którymi kierowało 40 nauczycieli w 8 oddziałach. Na czele SP36 stanęła mgr Lidia Moc, zaś G7 było kierowane przez dotychczasowego dyrektora podstawówki - mgr Artura Mielczarka.
Rok szkolny 2000/2001 był ostatnim rokiem pracy i nauki w szkole podstawowej, gdyż od września 2001 r. w budynku pozostało tylko gimnazjum.
W roku szkolnym 2001/2002 stanowisko dyrektora gimnazjum na okres jednego roku objęła energiczna pani informatyk - mgr L. Moc. Z kolei od września 2002 roku placówką gimnazjalną kieruje mgr inż. Krzysztof Zaik, a pomagają mu dwie wicedyrektorki: mgr Zenona Szwałek i mgr Lidia Moc (od 1 IX 2007 p. mgr Mirosław Szweda).
W poszczególnych latach nauki organizowane były cykliczne imprezy, które z biegiem czasu rozbudowywano i urozmaicano. Są to na przykład:

• obchody Dnia Edukacji Narodowej, w tym pasowanie uczniów kl. I-szych na gimnazjalistów;

• udział w corocznym Biegu Niepodległości;

• spotkania opłatkowe i jasełka w okresie Świąt Bożego Narodzenia;

• pierwszy dzień wiosny, który w naszej szkole obchodzony jest jako Dzień Unii Europejskiej;

• Dzień Ziemi;

• Dzień Dziecka na sportowo i zabawowo;

• impreza środowiskowa związana ze znajomością gwary śląskiej, regionalnych zwyczajów, potraw, czyli ,,Klachanie, bojanie, godanie";

• liczne wyjścia na imprezy kulturalne - muzeum, teatr, kino;

• organizacja imprez szkolnych, takich jak Andrzejki, Mikołajki, czy Walentynki.

Młodzież naszego gimnazjum nie przechodzi obojętnie obok nieszczęścia innych. Corocznie bierze udział w akcji "Stanisławów", czyli zbiórce pieniędzy na pomoc naszym rodakom na Ukrainie, oraz w "Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy" Jerzego Owsiaka.
Zawody sportowe, konkursy, olimpiady i inne formy rywalizacji międzyszkolnej cieszą się wśród młodzieży dużą popularnością, a efekty widoczne są w postaci dyplomów, podziękowań, nagród, wyróżnień.
Liczne koła zainteresowań: językowe, teatralne, dziennikarskie, ekologiczne, geograficzne, sportowe, taneczne... rozbudzają, rozwijają ukryte zdolności uczniów, dając możliwość wykazania się np. w tworzeniu gazety, zaprezentowaniu talentów aktorskich itd.
Swoje umiejętności można również rozwijać w dwóch klasach sportowych o specjalnościach: piłka nożna i lekkoatletyka.
Dodatkowym atutem szkoły jest nowoczesna sala gimnastyczna, o którą placówka wzbogaciła się w 2001 roku.
Nowoczesny budynek szkoły, doskonale wyposażone pracownie informatyczne, oddana nie tak dawno do użytku sala gimnastyczna, a przede wszystkim kadra pracująca w gimnazjum, to wszystko składa się na bardzo dobre przygotowanie młodzieży do kolejnego, trudniejszego etapu edukacyjnego w szkole średniej.

Poprawiony: czwartek, 29 października 2015 09:57